Facebook

Pracownie

Wszystkie osoby prowadzące zajęcia w naszej szkole są praktykami fotografii. Spotykacie się z nauczycielami z dużym doświadczeniem zawodowym. Jesteśmy małą szkołą, ale każdy z nauczycieli posiada swój dorobek artystyczny i chętnie dzieli się swoją wiedzą na podstawie własnych doświadczeń. Uczestnictwo we wszystkich pracowniach daje sumę umiejętności i wiedzy niezbędnej do bycia świadomym twórcą fotografii.

1 rok

PRACOWNIA TWÓRCZEJ FOTOGRAFII (40H)

W ramach zajęć słuchacze rozwiną kompetencje w zakresie praktyki i teorii fotografii. Proces kształcenia zaznajamia z różnorodnością postaw obecnych we współczesnej fotografii w jej wymiarach użytkowym, artystycznym i społecznym. Charakter realizowanych tematów prowokuje do wnikliwej i krytycznej analizy zjawisk rzeczywistości, a następnie prowadzi do ich kreatywnego przepracowania w procesie konceptualizacji i tworzenia wizualnych narracji. Efekty pracy prezentowane są najczęściej w formie projektu fotograficznego – serii fotografii, wystaw, publikacji lub projektów o charakterze intermedialnym. Pracownia przygotowuje słuchaczy do świadomego posługiwania się medium fotografii. Pracownia kończy się przeglądem prac w formie wydruków fotograficznych z zadanych wcześniej tematów. W trakcie trwania nauki studenci realizują zadania domowe.

Prowadzący: dr hab. Anna Sielska

PSYCHOFIZJOLOGIA WIDZENIA(16h)

Zajmiemy się wybranymi aspektami psychofizjologii widzenia i dowiemy się jakie są współczesne metody „patrzenia” na kulturę wizualną. Poznamy specyficzne rodzaje języków wizualnych, służących tworzeniu obrazów (media, fotografia, reklama…), dowiemy się jakie to języki i jak poprawnie ich używać. Nasza praca będzie się opierała na dyskusji grupowej i trenowaniu umiejętności świadomego budowania komunikatów za pomocą określonych elementów wizualnych. Na zakończenie pracowni słuchacze przygotują pracę zaliczeniową w formie realizacji komunikatu wizualnego.

Prowadzący: mgr Anna Siodłok

PRAWO AUTORSKIE (3h)

Zajęcia mają na celu zapoznanie kursantów z podstawami ochrony własności intelektualnej ze szczególnym uwzględnieniem problemów, pojawiających się przy twórczości fotograficznej.

Prowadzący: dr Szymon Makuch

PRACOWNIA PORTRETU (30H)

Pracownia portretu przybliży słuchaczom najważniejsze zagadnienia dotyczące fotografii człowieka. Poznamy rodzaje fotografii portretowej, a podczas pracy studyjnej przećwiczymy wspólnie różne techniki portretowania. Słuchacz pozna także aktualne trendy w fotografii portretowej oraz rys historyczny tej dziedziny fotografii. Ćwiczenia oparte są o pracę w studio między innymi z użyciem światła błyskowego. Pracownia kończy się przeglądem prac w formie wydruków fotograficznych. W trakcie trwania nauki studenci mają za zadanie realizować także prace domowe w formie ćwiczeń zdjęciowych.

Prowadzący: mgr Maciej Niesłony

PRACOWNIA FOTOREPORTAŻU I DOKUMENTU (25h)

Zapoznamy słuchaczy z historią fotografii reportażowej, drogą rozwoju tej dziedziny fotografii oraz jej współczesną rolą. Przejdziemy przez podstawowe gatunki fotoreportażu takie, jak reportaż prasowy, użytkowy, street photo czy rozwinięcie w postaci dokumentu. Zajmiemy się nabywaniem umiejętności przygotowania tematu, wyboru środków wyrazu oraz późniejszej edycji powstałego materiału. Istotnym elementem będzie także przygotowanie techniczne do realizacji zdjęć i rozwinięcie praktycznych umiejętności fotografowania.

Prowadzący: mgr Michał Jędrzejowski

KOMPOZYCJA (8h)

Świat cyfrowej sztuki wizualnej jest najnowszym przejawem artystycznej twórczości człowieka. Malarstwo naskalne uważamy za pierwszą pracę z obrazowaniem. Wspólną cechą tych dwóch działań było zastosowanie pewnego układu elementów. Co decyduje że konkretna fotografia „wpada nam w oko”? Jaki czynnik sprawia, że zapamiętujemy ten czy inny obraz? Dowiemy się też czy posiadamy umiejętność komponowania od urodzenia, czy może jest to kolejna zdolność, której uczymy się, by tworzyć interesujące obrazy.

Prowadzący: dr hab. Anna Sielska

PRACOWNIA FOTOGRAFII UŻYTKOWEJ (21H)

W tej pracowni zajmiemy się zagadnieniami związanymi z fotografią reklamową. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi fotografii użytkowej, procesem od planowania i projektowania sesji zdjęciowych po ich realizację oraz przygotowanie graficzne. Istotnym zagadnieniem będzie również poznanie najnowszych trendów oraz różnych rodzajów estetyk, które wykorzystuje się do budowania spójnych projektów komercyjnych. Pracownia kończy się przeglądem prac w formie wydruków fotograficznych z zadanych wcześniej tematów. W trakcie trwania nauki studenci realizują także zadania domowe.

Prowadzący: mgr Paweł Siodłok

PODSTAWY FOTOGRAFII CYFROWEJ (12h)

Naszym priorytetem jest nauka pracy z aparatem – manualnymi trybami aparatu, rodzajami obiektywów i ich zastosowaniem, różnicami pomiędzy matrycami cyfrowymi… Poruszymy wszystkie zagadnienia techniczne potrzebne do prawidłowej rejestracji obrazu oraz do pracy w studio fotograficznym, jak rodzaje oświetlenia i praca z nimi. Celem będzie wyrównanie poziomu słuchaczy oraz świadome posługiwanie się ustawieniami aparatu. Słuchacze otrzymają dodatkowo filmowe materiały szkoleniowe, które wspomogą samodzielną pracę z aparatem.

Prowadzący: Kamil Jurczyński/Wojciech Nowak/Michalina Chodanionek

PRACOWNIA FOTOEDYCJI (18h)

Zapoznajemy słuchacza z narzędziami i procesami związanymi z cyfrową postprodukcją obrazu fotograficznego w celu maksymalnie efektywnego ich użycia. Pracować będziemy w aplikacjach Adobe Photoshop i Adobe Lightroom lub Affinity Photo.

Prowadzący: Michalina Chodanionek/Wojciech Nowak

2 ROK

II rok w Katowickiej Szkole Fotografii to nowa i jedyna w Polsce oferta mistrzowskich zajęć poświęconych temu, co obecnie w fotografii jest najciekawsze. Zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych, uznanych i profesjonalnych fotografów którzy będą prowadzili praktyczne warsztaty stacjonarne w swoich dziedzinach. Będziemy tworzyć obrazy przy użyciu najnowszych technologii cyfrowych i technik postprodukcji. Portret, reportaż i fotografia set designu to gatunki, na których skupimy się w naszym programie. Wspólna praca zostanie zwieńczona dyplomową wystawą fotografii.

PRACOWNIA PORTRETU KREACYJNEGO (30H)

Czym jest portret klasyczny, a czym kreacyjny? Na tych zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na te pytania za pomocą fotografii. Przejdziemy przez te najbardziej klasyczne formy aż po współczesność. Zderzymy ze sobą współczesne widzenie oraz klasyczne formy. Zajęcia w całości oparte o pracę z modelem, z modelką i wizażem, zarówno ze światłem zastanym jak i studyjnym. Na każdych zajęciach będziemy omawiać przykłady prac takich twórców jak: Irving Penn, Richard Avedon, Helmut Newton, Gregory Crewdson, Erwin Olaf, Annie Leibovitz, David Bailey, Peter Lindbergh, Viviane Sassen, La Chapelle, Jean Loup Sieff, Wojtek Wieteska i wielu, wielu innych. Pracownia dwóch portretów ma na celu kształcenie w kierunku technicznym jak i twórczym.

Prowadzący: mgr Radosław Kaźmierczak

PRACOWNIA FOTOREPORTAŻU I DOKUMENTU (15h)

Kontynuujemy działania podjęte na I roku studium. Rozwijamy projekty, nad którymi pracowaliśmy zmierzając do zbudowania pełnej opowieści. Celem jest, by powstałe zestawy zdjęć stanowiły gotowe do prezentacji prace. Forma zaprezentowania będzie autorskim wyborem słuchaczy, począwszy od makiety, poprzez książkę fotograficzną po druk prac w standardach wystawowych.

Prowadzący: mgr Michał Jędrzejowski

Pracownia retuszu i obróbki obrazu cyfrowego (15H)

Przedmiot będzie dotyczył nauki poruszania się w środowisku Adobe Photoshop CC (lub bezpłatnym zamiennym) z  produktywnym wykorzystaniem wybranych narzędzi potrzebnych do korekcji obrazu cyfrowego. Będziemy również pracować nad pojęciem estetyki wykorzystywanej we współczesnej obróbce obrazu. Na tym poziomie pracy zajęcia będą się odbywać w formie zdalnej, szkoła zapewnia niezbędne oprogramowanie.

Prowadzący: Piotr Bujak/Aleksandra Śmigielska/Kacper Fornalczyk

PRACOWNIA SET DESIGNU (30H)

Set design to nowa dziedzina fotografii, wymagająca umiejętności w zakresie kompozycji, kolorystyki, dekoracji i zdolności do kreatywnego myślenia. Jej celem jest stworzenie odpowiedniej atmosfery i estetyki dla fotografowanego obiektu. W ramach zajęć tej pracowni słuchacze zapoznają się z podstawowymi pojęciami set designu w fotografii, poznają przestrzenne techniki kompozycyjne oraz tworzenie układów kolorystycznych do wcześniej przygotowanych pomysłów na komercyjne lub artystyczne sesje zdjęciowe.

Prowadzący: mgr Paweł Siodłok (doktorant UJ)

Pracownia twórczej fotografii (30H)

Zdobyty warsztat podczas I roku, zaczynamy traktować jako narzędzie do posługiwania się własnym autorskim językiem w fotografii. Poprzez pracę w studio określamy ulubioną stylistykę zapisu obrazu. Znajdujemy precyzyjne ustawienia dla prac które będą pretendować do wystawy dyplomowej. Fotografie słuchaczy są poddawane analizie z określeniem konotacji wobec twórczości współczesnych artystów.

Prowadzą: dr Anna Sielska

PRACOWNIA GOŚCINNA (16H)

Zapraszani wykładowcy prezentują autorskie metody swojej pracy. Doświadczanie różnych stylów pracy, różnych technik pozwoli na poszerzenie zdobywanych kompetencji i konstruowania w oparciu o zdobytą bazę nowych wypowiedzi fotograficznych. Poniżej wskazujemy dwóch wykładowców, ich skład może jednak ulec zmianie.

Ethan Mann

To wybitny specjalista światowej klasy w świecie mody. Jego imponujący kinowy styl jest widoczny w różnych projektach fotograficznych, filmach oraz edytorialach, które zostały opublikowane w Harper’s Bazaar, GQ, Vogue, Women’s Health, AD, Cream Magazine, Latest Magazine i Esquire, żeby wymienić tylko kilka. Zachęcamy do zapoznania się z bio prowadzącego w dziale WYKŁADOWCY.

Bartosz Wrotniak

Czołowy wykładowca Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Wskaże czym dla niego jest portret kreacyjny. Zajęcia w całości oparte o pracę z modelem, z modelką i wizażem, zarówno ze światłem zastanym jak i studyjnym.

PRACOWNIA self publishingu (15H)

To nowość dla słuchaczy. Podczas zajęć w tej pracowni będziemy się uczyli budować świadome zestawy zdjęć, nie wystawowo, lecz kontekstowo. Już na wstępie tej pracowni słuchacze przekonają się jak zmienia się odbiór danego zdjęcia, gdy zestawimy je z innym, jak z pracy wywołującej określone skojarzenia, nagle, poprzez dostawienie innej fotografii, całkowicie zmienia się przekaz tej pierwszej. A to dopiero początek, będziemy bowiem samodzielnie budowali zestawy celowo prowokując zmiany. Self Publishin to również sztuka prezentacji zdjęć, nie tylko w formie wystaw, głównie poprzez przygotowanie i wydruk fotoksiążki, ale nie w rozumieniu powszechnym. Przygotowanie fotoksiążki, to wielopłaszczyznowa praca ze zdjęciami, materiałami, wydrukami. Zapewniamy tu niezwykle inspirującego wykładowcę, dla którego ta sfera działań fotograficznych to zawód i pasja.

 

Prowadzący: mgr Paweł Starzec

Pracownia Metod Fotografii Dokumentalnej (12H)

Celem zajęć jest skierowanie uwagi na postrzeganie współczesnej fotografii dokumentalnej z perspektywy coraz szybciej rozwijających się nowych technologii. Fotografia, mówiąc bardziej precyzyjnie – zdjęcia – nie są już postrzegane jako artefakty skupiające uwagę na tym co reprezentują. Współczesna fotografia powinna być postrzegana raczej jako zjawisko procesualne, a nie zbiór poszczególnych obiektów, szczególnie jeżeli mówimy o niej w kontekście sieci – medium, w którym prezentowanych jest większość współcześnie wytwarzanych obrazów.

 

Prowadzący: mgr Paweł Siodłok (doktorant UJ)